Kā darbojas lidaparāti

Lidmašīnas ir ļoti intriģējoši mūsu tehnikas un tehnoloģiju sasniegumi, jo padomājot, ka pirms mazliet vairāk kā simts gadiem tādu lidmašīnu nemaz nebija, bet tagad mēs lidojam pa gaisu ar metāla lidaparātiem kas sver vairākus desmitus vai pat simtus tonnu ir ļoti intriģējoši. Bet visinteresantākais ir tas, kā tad šīs lidmašīnas noturas gaisā, jo pēc fizikas likumiem lidaparātam, kas sver vairākas nemaz nevajadzētu pacelties gaisā. Tad šeit talkā nāk lidaparāta spārni, kas tāpat, kā putniem izmanto fizikas likumus lai kustības iespaidā radītu augšup ceļošu spēku. Spārns tiek veidots speciālā formā, lai tam, kustoties pa gaisu spārna apakšā no apkārt esošā gaisa molekulām tiktu izdarīts lielāks spiediens nekā augšā un tāpēc arī lidaparāts šādi paceļas, jo apakšējais spēks ir lielāks par augšējo un stiprāks arī par gravitācijas spēku. Lai tas notiktu ir vajadzīgi arī motori, kas stumtu lidaparātu uz priekšu, jo bez kustības spēka izmaiņas uz spārnu ir minimālas un tikai tad, kad lidaparāts kustās tad šis spēks ir pietiekams, lai varētu pārvarēt gravitāciju. Pamatā jau propelleri vai reaktīvie dzinēji ir mazi spārni, kas darbojas apļveida kustībā dzenot gaisa molekulas no priekšas uz aizmuguri un tādā veidā pēc ņūtona likumiem tiek izdarīts lielāks spēks uz lidaparāta aizmuguri un tas sāk virzīties uz priekšu. Un šādi tad arī lidmašīna ar maziem apļveida spārniem tiek dzīta uz priekšu un ar lielajiem spārniem pacelta uz augšu.

Lai varētu gaisā vadīt lidaparātu ir nepieciešami vēl 3 dažādi mehānismi, kā elerons, stūres mehānisms un pacelšanas mehānisms lai varētu kontrolēt lidaparātu visās trīs dimensijās un ne tikai uz augšu un leju, un sāniem bet arī ļaut lidaparātam griezties ap savu asi. Visi šie trīs mehānismi tad arī darbojas kopīgi un ļauj pilotam vadīt lidmašīnu visos virzienos, kā vien viņš vēlas un gan pacelties gan arī nolaisties, kā arī esot gaisā stūrēt pašu lidaparātu. Un nav nozīmes, kāds ir lidaparāta svars, ja vien lidmašīnas dzinēji un spārni ir spējīgi pārvarēt šo spēku un gravitāciju, tad lidaparāts pacelsies gaisā un parasti mūsdienu lidmašīnas ir spējīgas noturēties gaisā pat, ja kāds no dzinējiem nedarbojas, kas tad arī rada papildus drošības pakāpi.

Un vai jūs zinājāt, ka lidošana ir drošākais transporta veids un aviokatastrofās katru gadu iet bojā daudz daudz mazāk cilvēki nekā automašīnu sadursmēs?