Lidmašīnu nākotne

Jau sen mēs esam dzirdējuši dažādus stāstus par to, ka nākotnē katram pašam būs sava lidmašīna un mēs varēsim pacelties gaisā no sava pagalma tāpat, kā pašlaik mēs dodamies uz saviem auto, bet mēs vēl tā arī neesam nokļuvuši tuvāk šai nākotnei, un visticamāk, ka arī tāda vēl ilgi nepienāks, jo personīgās lidmašīnas maksā milzīgas naudas summas un tām ir vajadzīgi lidlauki gan paceļoties gan nosēžoties un tāpēc tos var izmantot tikai biznesmeņi un slavenības. Bet mums visiem pārējiem ir jāizmanto komerciālie lidaparāti.

Par to vai nākotnē mums katram būs savs personīgais lidaparāts es neesmu drošs, bet bateriju tehnoloģijas un lidmašīnu attīstība noteikti, ka nākotnē ļaus izveidot elektriskus lidaparātus, kas būs spējīgi lidot bez nepieciešamības tajos pildīt dārgu degvielu. Elektrības cena ir daudz lētāka nekā benzīna vai dīzeļa un nākotnē noteikti, ka šī cenu starpība paliks vēl lielāka, kas tad arī ļaus izveidot lidaparātu, kuri darbosies uz elektrību. Patreizējā bateriju tehnoloģija vēl ir pārāk agrīnā stadijā, lai ar to varētu nodrošināt liela izmēra lidmašīnas pacelšanos gaisā, lidošanu un nosēšanos, bet ar katru gadu Litija jonu baterijas paliek efektīvākas un vieglākas un nu jau mēs varam redzēt šīs baterijas elektriskajās automašīnās un visticamāk, ka nākotnē mēs varēsim arī tās ieraudzīt lidmašīnās. Protams, lidmašīnām vajadzēs sistēmu, kurā baterijas tiks samainītas pēc katra lidojuma un pēc tam uz vietas lidostā uzlādētas, jo neefektīvi būtu turēt lidmašīnu lidostā, kamēr tā lādējas, bet šis posms noteikti būtu viegli atrisināms, jo lidmašīnām tāpat ir jāuzņem pasažieri un arī jāuzņem viņu somas un mantas, kā arī degviela un kāpēc gan arī nevarētu nomainīt bateriju, kura būtu tikko pielādēta un būtu tas pats, kas uzpildīt degvielu. Tieši tāpēc arī pamazām sāk rasties idejas par to, ka šāda tipa lidaparāti nākotnē varētu tikt izveidoti, bet kamēr vēl bateriju tehnoloģija nav pietiekami attīstīta tad arī šis ir tikai sapnis.

Vēl viena nākotnes iezīme noteikti būs arī lidaparāti, kas būs spējīgi pacelties uzreiz taisni gaisā un kuriem nevajadzēs garus skrejceļus, jo šādā veidā būtu iespējams samazināt gan troksni gan arī padarīt lidošanas procesu daudz vieglāku un arī nosēšanās varētu notikt taisni un lidaparāts nosēstos tieši tajā vietā, kur tas būtu nepieciešams gluži kā kosmosa kuģis nevis kā tas ir tagad izmantojot lidlauku kurā viena pēc otras lidmašīnas nosēžas un nolaižas.
Aviācijas nākotne noteikti būs rožaina un visticamāk, ka tuvāko 20 gadu laikā mēs redzēsim aviācijas attīstību kāda nav bijusi jau vairāku desmitu gadu laikā, jo jaunās tehnoloģijas ļaus jaunajiem aviācijas darboņiem veidot pavisam jauna veida lidmašīnas!